Érdekes helyek. Érdekes szokások. Érdekes történetek.

Barangolás a világban

Nácik (sí)paradicsoma

San Carlos de Bariloche

2024. október 14. - FuraTermék

Van egy város Argentínában, az Andok lábánál, a festői szépségű Nahuel Huapi-tó partján, amelynek a belvárosáról készült képeket mutogatva találomra kiválasztott embereknek nehéz lenne meggyőzni őket, hogy azok nem valamelyik dél-németországi kisvárosban készültek.

800px-llao_llao.jpg

A felvétel nem a Bajor-Alpokban, de még csak nem is az öreg kontinensen készült: hegyvidéki szálloda Dél-Amerikában, Argentínéban, a chilei határ közelében fekvő San Carlos de Bariloche városában. (forrás: Wikipedia)

 

Talán az echte német környezet is tette, hogy a második világháború után számos, a náci rezsimet kiszolgáló "emigráns" döntött úgy, hogy Argentínán belül éppen itt, San Carlos de Bariloche városában telepedik le, hogy élvezze a nyugdíjas éveket...

Tovább

A világ leghosszabb vasúthálózatai

Ha már úgy alakult, hogy nem is olyan régen bemutattuk nektek az öt legrövidebb vasút"hálózatot" kicsiny Földünkön, úgy illik, hogy a lista másik vége se maradjon le...

146_273_koln_hauptbahnhof_2015-12-26-01.JPG

Egy német vasúti szerelvény - róluk sajnos mai posztunkban nem fog több szó esni. (forrás: Wikipedia)

 

...mai írásunkban következzen tehát a világ öt ország, amely az öt leghosszabb vasúthálózatának otthona!

Tovább

Majdnem háború egy kis petrezselyemért

Spanyolország és Marokkó kapcsolata (noha az utóbbi időben kifejezetten normálisnak nevezhető) soha nem volt igazán baráti - ebben közrejátszott, hogy az északabbra fekvő állam hosszú időn keresztül gyarmataként tekintett az egykoron fejlett arab-berber (mór) királyságra, s még napjainkban is birtokol két várost (Ceuta és Melilla) az afrikai ország földközi-tengeri partvidékén.

1024px-isladeperejil2.jpg

Piciny földdarab a kontinenstől egy kőhajításnyira. (forrás: Wikipedia)

 

Mai posztunkban bemutatjuk nektek azt a konfliktust, amely majdnem háborúba sodorta a két országot a 2000-es évek elején egy parányi földdarab, a Petrezselyem-sziget miatt.

Tovább

Élet az istenek között

A legmagasabban fekvő települések

Az ember - adottságainak köszönhetően - a tengerszinthez minél közelebbi magasságon érzi igazán jól magát. Persze itt, Európában is előfordul, hogy több ezer méteres magasságban találunk településeket, de azért nem ez a jellemző, az igazán magas hegységek (Alpok, Kaukázus) két-háromezer méter feletti régiói pedig már lakatlan zónának számítanak. 

dingboche_settlement.jpg

A mai listánkról éppen hogy lemaradt nepáli Dingbocse falu a Himalája láncai között helyezkedik el 4410 méteres tengerszint feletti magasságban. (forrás: Wikipedia)

 

Mai posztunkban bemutatjuk öt ország legmagasabban fekvő, állandóan lakott települését - mindegyik hasonló magasságban helyezkedik el, mint az öreg kontinens legmagasabb csúcsai, így a "Tovább" gomb után számoljunk heveny légszomjjal!

Tovább

A Csatahajó-sziget

A kőszén hosszú időn keresztül a legfontosabb energiaforrásnak számított a világ legtöbb részén, így Japánban is - a felkelő nap országában a 19. század elején nyíltak az első nagyüzemi szénbányák, az energiahordozó iránti kereslet azonban csak a Meidzsi-restaurációt követően, a 19. század utolsó évtizedeiben robbant be igazán.

nagasaki_hashima_01.png

Ha megfelelő szögből tekintünk Hasima szigetére... (forrás: Wikipedia)

 

colorize_mikasa.jpg

...akkor könnyedén felismerhetjük benne egy csatahajó, akár a fenti képen látható Mikasza (三笠) sziluettjét. (forrás: Wikipedia)

 

A szénbányászatnak köszönheti létét mai posztunk témája, Hasima szigete (端島), amely formája után a Csatahajó-sziget becenevet kapta, s sok más egyéb mellett arról is nevezetes, hogy történelme egy időszakában a Föld legsűrűbben lakott területének számított.

Tovább

A világ legrövidebb vasúthálózatai

A Barangolás Blogon már nem egy (és nem két) alkalommal írtunk a vasútról; volt itt szó az egyik leggyorsabbról, a legmeredekebbről, az egyik legfurcsábbról, de azokról az államokról is, amelyek nélkülözik ezt a fajta kötöttpályás közlekedést.

bahnhof_schaan-vaduz_20-08-2007.JPG

A liechtensteini Schaan-Vaduz vasútállomás főépülete - az állomás a legjelentősebb megálló a hercegség területét átszelő vasútvonalon. (forrás: Wikipedia)

 

Mai írásunkban ellátogatunk néhány országba, amely rendelkezik vasúttal, de ezen "hálózatok" hossza arra sem lenne elegendő, hogy két, egymástól nem olyan nagy távolságra fekvő magyar települést összekössenek - vagyis hosszuk nem éri el a tíz kilométert sem.

Tovább

Egzotikus országok 36.2 - Észtország

Az egzotikus országokat bemutató sorozatunk harminchatodik részét legutóbb ott hagytuk abba, hogy Észtország a Szovjetunió részeként éppen kénytelen volt betagozódni a vörös birodalomba.

tallinna_vanalinn_p_ikeset_usu_ajal.jpg

Tallinn történelmi belvárosának panorámája a hajnali ködben-párában. (forrás: Wikipedia)

 

A "Tovább" gomb után folytatjuk a harmadik legkisebb finnugor nép országát bemutató írásunkat.

Tovább

Egzotikus országok 36.1 - Észtország

A finnugor nyelvcsaládba tartozó népek közül mindössze három (a magyar, a finn és az észt) rendelkezik önálló államisággal.

vaade_tahkuna_tuletornist4.jpg

Észtország kisebbik nagy szigete, Hiiumaa partvidéke. (forrás: Wikipedia)

 

Az egzotikus országokat bemutató sorozatunk legújabb részében közülük a legkisebbet, Észtországot (Eesti) fedezzük fel - mivel mondandónk elég hosszúra sikeredett, ezúttal két epizódban ismerjük meg barangolásunk aktuális állomását.

Tovább

Az évszázad üzlete

A Louisiana-tranzakció

Amikor röviddel a polgárháború vége után az Egyesült Államok megegyezett az Orosz Birodalommal Alaszka megvásárlásáról, az amerikai közvélemény nagy része hihetetlen ostobaságnak tartotta az üzletet, s egyszerűen - az akkori külügyminiszterről - Seward jégszekrényének csúfolták a területet. Alig száz évvel később hatalmas kőolajmezőket tártak fel Észak-Alaszkában, így a jenkik az évszázad üzletét kötötték meg 1867-ben...

1024px-new_orleans_skyline-02.jpg

New Orleans városközpontjának látképe. A város a francia, majd spanyol gyarmati közigazgatás központja volt Louisianában a 18. századi gyarmati időkben. (forrás: Wikipedia)

 

...mármint a század egyik üzletét, mert néhány évtizeddel korábban Franciaországtól is hatalmas területeket vásároltak meg. A "Tovább" gomb után következzen az úgynevezett Louisiana-vásárlás (Louisiana Purchase), vagy Louisiana-tranzakció története, röviden!

Tovább

Vissza a középkorba

A civilizációpusztító impulzus

1962 júliusában az Egyesült Államok a Starfish Prime-teszt részeként a világűrben (mintegy 400 kilométer magasságban) felrobbantott egy 1,44 megatonnás hidrogénbombát a Csendes-óceán középső része felett. A detonáció melléktermékeként nem csak létrejött egy mesterséges sarki fény, hanem a több ezer kilométerre fekvő Hawaii-szigeteken az elektromos berendezések egy része használhatatlanná vált, de az alacsony pályán keringő műholdak (amikből akkor még elég kevés volt) működésében is zavarok keletkeztek.

starfish_prime_aurora_from_honolulu_1.jpg

A Hawaii-szigetcsoporttól mintegy 1500 kilométerre délnyugatra, négyszáz kilométer magasságban végrehajtott kísérleti nukleáris robbantás, a Starfish Prime-teszt látványos tűzijátékot eredményezett Honolulu felett. (forrás: Wikipedia)

 

Ha ugyanezt megtennénk napjainkban egy módosított nukleáris robbanófejjel, mondjuk Európa felett, az beláthatatlan következményekkel járna a modern civilizációra nézve. A "Tovább" gomb után következzen a fegyver, amely fizikai pusztítás nélkül képes visszajuttatni minket a középkorba!

Tovább
süti beállítások módosítása