Van egy sziget a Dél-afrikai Köztársaságban, amely történetét és funkcióját tekintve is megszólalásig hasonlít a blogunkon már megénekelt Alcatrazra.
A dél-afrikai Fokváros látképe. (forrás: Wikipedia)
Hogy mennyire túlzó a fenti állítás a Robben-szigettel kapcsolatban, azt ki-ki eldöntheti maga a "Tovább" gombra kattintást követően.
Kicsiny sziget
A kicsiny, alig öt négyzetkilométernyi területű, természetes vízforrásokkal sem rendelkező Robben-sziget (angolul Robben Island, afrikaans nyelven Robbeneiland, jelentése az eredeti hollandban Fóka-sziget) a dél-afrikai Fokváros partjai előtt helyezkedik el. Valószínűleg már a kőkorszakban is laktak itt emberek - igaz, akkor az alacsonyabb tengerszint miatt a sziget még a szárazföldről a tengerbe nyúló félsziget volt, így nem kellett hajóutat tenni az eléréséhez.
Holland térkép a Robben-szigetről, 1731-ből. (forrás: Wikipedia)
A 17. századtól kezdődően a területet (Fokföldet) akkoriban uraló hollandok használták ötcsillagos luxusszállóként politikai foglyaik büntetőhelyeként, fegyenctelepi funkcióban a Robben-szigetet. A 19. század folyamán a hollandokat felváltó angolok lepratelepet létesítettek a szigeten - minden bizonnyal a betegségben szenvedők legnagyobb örömére (közben azért az angolok is szállítottak ide néhány nem kívánatos politikai foglyot, hogy átgondolhassák a Birodalom elleni bűneiket).
A szigeten néhány tucatnyian élnek napjainkban. (forrás: Wikipedia)
A második világháború idején a szigetre telepítettek néhány nagy űrméretű partvédelmi ágyút, hogy Fokvárost megvédjék az esetleg felbukkanó német hadihajóktól (amelyek végül soha nem érkeztek meg).
Az apartheid szolgálatában
Az apartheid-rendszer által a szigeten működtetett börtönkomplexum első látásra nem kelti egy valós börtön benyomását. De minek vitték volna túlzásba a biztonsági elemek telepítését, amikor a legközelebbi szárazföldtől is több kilométernyi óceán választja el a szigetet és a szökés így gyakorlatilag lehetetlen? (forrás: Wikipedia)
Az 1948-ban Dél-Afrikában bevezetésre kerülő apartheid rendszer ellen számos fegyveres és szabotázsakció került végrehajtásra az évek folyamán (többségüket az Afrikai Nemzeti Kongresszus, az ANC színeiben harcoló emberek követték el). Az újonnan felálló, a fehérek politikai és gazdasági hatalmát bebetonozni kívánó rendszer ellen küzdő emberek közül rengeteg végezte a Robben-szigeten kialakított börtönkomplexumban.
Börtöncellák bejáratai. (forrás: Wikipedia)
A később Dél-Afrikát elnökként irányító Nelson Mandela cellája. Meglehetősen puritán. (forrás: Wikipedia)
Mint már említettük volt, a sziget nem rendelkezik természetes vízforrásokkal - az ivóvíz-utánpótlást az 1960-as években úgy oldották meg, hogy Fokvárosból egy tenger alatti vízvezetéket fektettek le a szigetig. A szomszédos nagyvárosnak napjainkban is jól jönne valami stabil megoldás...
A fokvárosi Tábla-hegy tetejéről így néz ki a Robben-sziget. (forrás: Wikipedia)
A börtön leghíresebb lakója kétségtelenül a Dél-afrikai Köztársaság későbbi első fekete elnöke, Nelson Mandela volt, aki tizennyolc éven keresztül élvezhette az őrök vendégszeretetét. Végül 1991-ben az összes, a szigeten őrzött politikai foglyot szabadon engedték, a köztörvényes bűnözők részlegét pedig öt évvel később, 1996-ban zárták be.
Az apartheid idején a börtön politikai foglyainak fő feladata a rabruhák varrása és a kőtörés volt. (forrás: Wikipedia)
Napjainkban
Az 1999-ben a kulturális világörökség részének nyilvánított Robben-sziget napjainkban a világ minden tájáról (és persze Dél-Afrikából is) érkező turisták kedvelt célpontja - a látogatók között számos egykori elítélt is van, akik emlékezni térnek vissza a ma Robben-szigeti Múzeum (Robben Island Museum) néven működő egykori börtönbe a Fokvárosból menetrendszerűen közlekedő kompok valamelyikén.
Robben-szigeti őslakos: egy pápaszemes pingvin. (forrás: Wikipedia)
Azt meg majdnem elfelejtettük: az Alcatrazhoz hasonlóan a Robben-szigeten is működik egy világítótorony, megkönnyítendő a térség hajóforgalmát.
A Robben-szigeti börtönkomplexum napjainkban a világörökség részeként már múzeumként funkcionál. Az utolsó (köztörvényes) bűnözőt 1996-ban szállították a kontinensre. (forrás: Wikipedia)
A Robben-sziget létesítményei napjainkban. (forrás: Wikipedia)