Az első, zászlókat felvonultató válogatást követően íme a második, amelyben ismét öt ország lobogója kerül bemutatásra.
Csád (vagy Románia?)
Csád (vagy Románia?) zászlaja, amely 1959 óta nemzeti jelkép az egykori francia gyarmat közép-afrikai országban. (forrás: Wikipedia)
A kék-sárga-vörös trikolór 1959. november 6-a óta számít az egyébként koldusszegény, Magyarországnál tizenháromszor nagyobb területű közép-afrikai ország, Csád nemzeti lobogójának. A kék szín az ország folyóit és erdőségeit (amelyből meglehetősen kevés akad arrafelé) jelképezi, a sárga a homokot és a sivatagot (ebből jóval több van, főleg az északi régiókban), míg a vörös - talán annyira nem meglepő módon - az évtizedek folyamán a hazáért elesett mártírtok és nemzeti hősök kiontott vérét szimbolizálja.
1990 óta az a furcsa helyzet áll fenn, hogy a csádi lobogó teljesen megegyezik Románia zászlajával (illetve majdnem pontosan: a román zászló színeinek árnyalatai egy picit mások). Ez annak köszönhető, hogy a csádi függetlenség elnyerése idején a román zászlóban éppen a kommunista rendszer címere pózolt, így senkinek nem okozott gondot a megegyező színösszeállítás bevezetése - vagy ha rosszindulatúak akarunk lenni, Bukarestben azt sem tudták, a térképen merre keressék Csádot (az 1989-es romániai forradalmat követően azonban a gyűlölt címer eltávolításával visszaállították a kék-sárga-vörös trikolórt az 1947 előtti állapotába).
Legyünk őszinték: 1989 előtt Bukarest urai valószínűleg egyáltalán nem foglalkoztak Csáddal és a csádi zászlóval; azóta viszont nem egyszer okoz diplomáciai feszültséget a két ország között a közös lobogó...
Fidzsi-szigetek
A Fidzsi-szigetek zászlaja egyike azon kevés nemzeti lobogónak, amelyben az eredeti brit zászló (Union Jack) szerepel. (forrás: Wikipedia)
Az Óceániában fekvő, egykor brit fennhatóság alatt álló szigetország zászlaja egyike annak a négy-hat független országnak, amelynek hivatalos állami lobogójában szerepel a brit Union Jack. Ha az országrészeket, tartományokat nézzük, ez a szám jóval magasabb.
A másik három-öt állam is a környéken fekszik: Ausztrália, Új-Zéland, Tuvalu és az új-zélandi társult államként létező Cook-szigetek és Niue (a társult állam ebben az esetben azt jelenti, hogy önállóságuk ellenére a külügyek és a védelmi ügyek intézéséért Új-Zéland a felelős).
A fidzsi lobogó világoskék színe a végtelen és tiszta Csendes-óceánt jelképezi, míg a zászló (szemből nézve) jobb szélén az ország címerpajzsa helyezkedik el, mindennel, amely a Fidzsi-szigeteket kifejezi: egy kókuszdiót tartó oroszlán a felső részen, a címerpajzs negyedelt részén pedig cukornád (bal felső rész), kókuszpálma (jobb felső rész), békegalamb (bal alsó rész - mint a fidzsi nép béke iránti olthatatlan vágyának megtestesülése) és egy hatalmas banánköteg (jobb alsó rész).
Kanada
A kanadai zászló egyik a világ egyik legismertebb lobogóinak. (forrás: Wikipedia)
Kanada jelenlegi zászlaja (amely angolul gyakran a Maple Leaf Flag - juharleveles zászló -, míg franciául a l'Unifolié - egylevelű - névre hallgat) 1965-ben lett az állam hivatalos jelképe, amit egy történész-ezredes, bizonyos George Stanley tervezett.
És most itt következne a zászló szimbolikájának bemutatása, de a kanadai zászló színeinek vagy a juharlevélnek nincsen különösebb (hivatalosan elfogadott) jelentése: a vörös és a fehér (ezüst) a Brit Birodalom hagyományos színei, míg a juharlevél Kanada természeti gazdagságát lenne hivatott szimbolizálni egyes vélekedések szerint.
1965 előtt hivatalosan (de iure) a brit Union Jack volt Kanada zászlaja, a gyakorlatban (a fenti lobogóval) azonban észak-amerikai barátaink már ekkor is megkülönböztették magukat a brit őshazától. (forrás: Wikipedia)
Libéria
Libéria zászlaja, amely le sem tagadhatná, hogy ihletője az Egyesült Államok lobogója volt. (forrás: Wikipedia)
A legidősebb független afrikai köztársaság zászlajáról már ejtettünk szót ebben a posztunkban: az 1847-ben függetlenné váló Libéria zászlaját az új országot alapító afroamerikai telepesek szülőhelyének, az Amerikai Egyesült Államoknak a lobogójáról mintázták. A magányos fehér csillag a létrejövő, és a fekete kontinensen fénylő új köztársaságot, míg a tizenegy vörös-fehér sáv a libériai függetlenségi nyilatkoztat tizenegy aláíróját jelképezi.
Az afroamerikaiak függetlenségi vágyának oltárán feláldozott több tízezer helyi őslakos áldozatának libériai zászlón történő megjelenítéséről nincsenek információink.
Tádzsikisztán
Tádzsikisztán zászlaja, amely a tádzsik népet szimbolizáló korona nélkül akár Magyarországé is lehetne. (forrás: Wikipedia)
A fiatal (1991-ben függetlenné váló) közép-ázsiai köztársaság zászlaja nekünk, magyaroknak különösen ismerős lehet, hiszen ha a zászló közepén elhelyezkedő koronát elhagynánk, senki meg nem mondaná, hogy nem lángoktól ölelt kis hazánk lobogóját nézzük éppen.
A korona egyébként magát a tádzsik népet jelképezi (a népnév jelentése is - roppant szerény módon - nagyjából "megkoronázott"). A vörös szín a legyőzhetetlen kommunizmus Nap és a győzelem jelképe, a fehér a tisztaságé (valamint továbbá a tádzsik gazdaságban meghatározó gyapoté, valamint az országot uraló, helyenként 7000 méter magasság fölé kúszó, állandóan hóval borított hegyeké), a zöld pedig az iszlám vallást és a természet bőkezűségét hivatott megjeleníteni.
Tádzsikisztán 1991 előtt a Szovjetunió egyik tagköztársasága volt, s mint ilyen, a szovjet sémába jobban illeszkedő zászló dukált neki. (forrás: Wikipedia)