Míg Magyarországon a húsvéti időszakot a legtöbben a locsolkodással és a hímes tojásokkal társítják (esetleg vesznek világító nyuszit az ablakba), addig a világ más részein az ünnep vallási elemeire helyeznek komoly hangsúlyt.
A Fülöp-szigeteken emberek tízmilliói ünneplik a húsvétot, a legtöbben a hagyományos módon... (forrás: Wikipedia)
Mai, ünnepi barangolós posztunkban megnézzük, hogy a Fülöp-szigeteken hogyan tartják egyesek a húsvétot.
Mai posztunk tartalma egyesek számára felkavaró lehet - és alapvetően a 18. életévét betöltött korosztályok számára készült, ezért kérjük, ennek figyelembevételével kattints a "Tovább" gombra.
Köszönjük!
Azt valószínűleg sokan tudják, hogy a Fülöp-szigetek Ázsia egyetlen római katolikus többségű állama, amely cím a több, mint háromszáz éves spanyol fennhatóságnak köszönhető. Természetesen emiatt a húsvét (mint a kereszténység legfontosabb ünnepe, a hitük szerint a vallásalapító Jézus Krisztus feltámadásának emléknapja) kiemelt ünnep az országban, amelyet a vallásos emberek a templomok látogatásával, locsolkodással passió-játékokkal és sokszor a csendes emlékezéssel töltenek.
A világ más részein is hagyomány, hogy az emberek - gyakran korhű jelmezekben - végigjárják a stációkat. (forrás: cnn.com)
De nem mindenki!
Az ország fővárosától, Manilától északra elhelyezkedő San Fernando körül fekvő néhány faluban ugyanakkor egészen extrém módját választják az ünneplésnek az emberek: Jézus szenvedéseire emlékeztetvén önmagukat és a nagyvilágot fogják, és nagypénteken megfeszíttetik magukat lelkes segítőik támogatásával.
Közben rájöttünk, hogy a Fülöp-szigetek más részein is népszerű tevékenység a keresztre feszítés, elnézést a nem San Fernando környékén élő olvasóinktól, hogy őket nem emeltük ki külön.
Az előadásnak (vagy ha úgy tetszik: Jézus szenvedései újraélésének) fontos része a keresztre feszítés; ilyenkor vagy kötéllel, vagy szögekkel rögzítik az önkénteseket... (forrás: Wikipedia)
Van, akit csak hozzákötöznek a kereszthez, majd úgy állítják a magasba, de van, akit oda is szögeznek biztos, ami biztos alapon. A helyi egészségügyi minisztérium mindenesetre javasolja mindenkinek a tetanusz-oltást, hogy a résztvevőknek ne legyenek idő előtti túlvilági élményeik. Otthon ne próbálják utánozni őket!
Sokaknak a megfeszítés előtt még egy kis önkorbácsolás is belefér (és nem csak úgy ímmel-ámmal, hanem komolyan, egészen véresre korbácsolva a hátukat és rosszabb esetben más testrészeiket), hogy ezáltal is közelebb érezzék magukhoz a megváltó szenvedését.
Ha nem lennének az ázsiai arcvonások, lehetnénk akár a Szentföldön is, kétezer évvel ezelőtt... (forrás: france24.com)
Mint írtuk volt, a kereszténység több évszázados múltra tekint vissza a Fülöp-szigeteken, a húsvét ilyen ünneplése azonban csak néhány évtizedes "hagyomány" - ennek ellenére van, aki már majdnem harminc éve minden esztendőben megfeszítteti magát (a rekordot egy Ruben Enaje nevű ács tartja, aki 1985 óta összesen harminchárom alkalommal feszült meg).
Véresre korbácsolt hátak. (forrás: cnn.com)
Jézus követői azért nem töltenek órákat vagy napokat a kereszten, a legtöbb esetben tíz-húsz perc után leveszik őket (ha jobban belegondolunk, lehet, hogy mi öt percet sem bírnánk ki), hogy aztán gyorsan elsősegélyben részesüljenek, s megkezdhessék a felkészülést a jövő évi show-ra.
Igen, show-t írtunk. Habár a római katolikus egyház nem támogatja (sőt kifejezetten ellenzi) az ilyen irányú húsvéti ünneplést, az esemény évről évre emberek tízezreit vonzza a környékre, jelentős bevételt generálva a helyi vállalkozók és lakók számára.
Az ilyen és ehhez hasonló performanszokat évente több tízezer ember tekinti meg a helyszínen. (forrás: thedailystar.net)
A faiparról és az ácsokról, valamint a korhű jelmezeket készítő szabókról (már ha nem Kínából importálnak mindent) már nem is beszélve.
Zárásként itt egy videóriport a szép ünnepi hagyományról (csak erős idegzetűeknek):