Érdekes helyek. Érdekes szokások. Érdekes történetek.

Barangolás a világban

A nagy húsvéti nyúlvadászat

2025. április 21. - FuraTermék

Elérkezett a keresztény világ legnagyobb ünnepe, a húsvét - ennek apropóján a Barangolás Blog szerkesztősége egy igazán húsvéti tematikájú írással jelentkezik, melyben szép számmal lesznek nyulak, bár nem a megszokott formában.

oryctolagus_cuniculus_rcdo.jpg

Egy gondatlan gondtalan tapsifüles. (forrás: Wikipedia)

 

Következzen a nagy új-zélandi húsvéti nyúlvadászat története!

Mai írásunk témája egyesek számára felkavaró lehet.

Kérjük, ennek tudatában kattintsatok a "Tovább" gombra.

Köszönjük!

A nyúl a Föld számos pontján a húsvéti ünnepkör megkerülhetetlenül fontos szereplője; emellett világszerte háziállatként tartják - amellett, hogy hobbikedvenc, húsáért is megannyi tapsifülest nevelnek fogságban. Vannak azonban országok, ahol nem kedvencként tekintenek a nyuszikra, hanem üldözendő kártevőként. 

hills_creek_central_otago.jpg

Új-Zéland Déli-szigetének középső régiói igazán ideális élőhelyet kínálnak a nyulaknak. (forrás: Wikipedia)

 

Ilyen ország Új-Zéland is, ahol invazív fajként a nyulak komoly veszélyt jelentenek a helyi ökoszisztémákra. Az első nyulakat még a 19. század második felében, 1866-ban engedték szabadon a Déli-sziget Közép-Otago nevű, manapság elsősorban borairól híres régiójában. Egy évszázaddal később ezen "ősnyulak" leszármazottjai már a legkomolyabb fenyegetést jelentették nemcsak az élővilágra, hanem a gazdák termésére is.

A 19. század utolsó éveiben vadászgörényeket engedtek szabadon a nyulak levadászására, amelyek aztán szinte teljesen kiirtották a környék madárpopulációit. Ma már a görények is kártevőnek számítanak.

aerial_photo_of_alexandra_new_zealand.jpg

Az új-zélandi Alexandra kisvárosa, amely a 20-21. század fordulóján kiemelt központja lett a nyúlvadászatnak. (forrás: Wikipedia)

 

Ennek köszönhető, hogy nemcsak nyúlbiztos kerítéseket telepítettek, hanem aktívan irtották őket mérgezett sárgarépával (ezt a közhelyet...) vagy levegőből szórt mérgező permettel (az "1080" fantázianevű nátrium-fluoracetáttal), sőt, 1997-ben gazdák egy csoportja biológiai hadviseléssel is próbálkozott, amikor becsempészték Új-Zélandra a nyulak vérzéses megbetegedését okozó vírust, majd szabadjára engedték...

nzherald_co_nz.jpg

Új-zélandi vadászok húsvéti zsákmányukkal. (forrás: nzherald.co.nz)

 

Szintén az 1990-es évek elején helyi vadászok egy csoportja egészen más megközelítést alkalmazva szállt szembe a nyúlinvázióval: húsvét alkalmából hatalmas hajtóvadászattal egybekötött versenyt szerveztek a közép-otagói Alexandra településen és környékén, a helyi gazdákkal szorosan együttműködve. Az azóta már hagyománnyá váló húsvéti nyúlvadászat (angolul Central Otago Great Easter Bunny Hunt) során néhány tucatnyi vadászcsapat között felosztják a környéket, és az a csapat nyer, amely a legtöbb tapsifülest iktatja ki a hajsza során.

Napközben a csoportok tagjai egyedül, gyalogosan, éjszaka - amikor a nyulak aktívabbak - pedig csoportosan, járművekről vadásznak.

nzgeo_com.jpg

A húsvéti nyúlvadászatokon az egymással versenyző csapatok célja minél több tapsifüles leterítésre. (forrás: nzgeo.com)

 

Az utóbbi években a húsvéti nyúlvadászatok egy része nem került megtartásra; részben a nyulak között pusztító betegség, részben pedig a COVID-19 világjárvány miatt. Amikor megtartják a versenyt, általában 10-20 ezer nyúllal sikerül végezni (a győztes csapatok 1-2 ezer példányt szoktak leteríteni). A környezetvédő csoportok szerint a húsvéti nyúlvadászat nem más, mint egyszerű véres, állatkínzó tevékenység - a helyiek szerint pedig a gazdasági túlélésért és a megmaradt helyi élővilág védelméért folytatott küzdelem.

1964_co_nz.jpg

Nem ritka, hogy egy-egy húsvéti nyúlvadászaton 10-20 ezer (!) példányt is sikerül elkapni. (forrás: 1964.co.nz)

 

A felkavaró téma ellenére reméljük, hogy minden olvasónk húsvéti ünnepe kellemesen telik!

A bejegyzés trackback címe:

https://vilagbarangolo.blog.hu/api/trackback/id/tr3618841992

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása