Érdekes helyek. Érdekes szokások. Érdekes történetek.

Barangolás a világban

Meglepetés az égből

A nagy karácsonyi "bombázás"

2024. december 09. - FuraTermék

A teherszállító repülőgépek a légierők szürke eminenciásai - a reflektorfényben a vadászrepülők és pilótáik vannak, de a szállítógépek és személyzeteik nélkül egy modern légierő egyértelműen csak béna kacsa lehet (képzavar). 

nevtelen_1.jpg

Az ajándékokat ezúttal nem a Mikulás (Santa Claus), hanem az amerikai légierő katonái kézbesítik karácsonykor megannyi mikronéziai sziget lakóinak. (forrás: Wikipedia)

 

Mai írásunkban bemutatunk egy hagyományt, amely eredetileg az Egyesült Államok légierejének szállítógép-kiképzési műveleteként indult, napjainkban azonban több ezer ember számára már egyet jelent a karácsonyi ajándékozással a Föld túlsó végén.

aerial_image_of_fais_island.jpg

Fais apró atollja, amely napjainkban a Mikronéziai Szövetségi Államok nevű piciny csendes-óceáni föderáció tagja, s amely rendszeres célpontja a karácsonyi "bombázásoknak". (forrás: Wikipedia)

 

A napjainkban "Christmas Drop" (azaz "Karácsonyi dobás") műveletként számon tartott esemény előfutárát az amerikai légierő egyik WB-29-es időjárás-felderítő repülőgépének csendes-óceáni útja jelentette. A Guam szigetétől délre végzett repülés során a gép személyzete az egyik sziget, Kapingamarangi atollja felett meglátta, hogy a helyiek lelkesen integetnek nekik. A pilótáknak több sem kellett: gyorsan összeszedtek a gépen mindent, amiről úgy gondolták, hogy az őslakosok hasznára válhat, majd egy újabb kört leírva a sziget felett kidobták azokat a navigátorral együtt.

boeing_wb-29a_462090_53_wrs_bwd_09_54_edited-5.jpg

Egy WB-29 bombázóból átalakított időjárás-felderítő repülőgép - ilyen géppel kezdődött a nagy karácsonyi "bombázások" korszaka. (forrás: Wikipedia)

 

A következő évtől, 1952-től az Egyesült Államok légierejének szállító repülőgépei az éves kiképzési terv részeként már rendszeresen hajtottak végre karácsony táján repüléseket az amerikai fennhatóság alatt álló nyugat-csendes-óceáni mikronéziai szigetvilágban; a repülések során ejtőernyővel felszerelt tároló ládákat dobtak le az elszigetelt szigetek felett, amelyeket megtöltöttek közszükségleti cikkekkel, élelmiszerekkel és természetesen játékokkal valamint édességekkel a gyerekek számára.

xmas_drop.jpg

Életkép az 1980-as évekből - a karácsonyi repülések nagyban hozzájárulnak a repülőgép-személyzetek képzéséhez. (forrás: Wikipedia)

 

A karácsonyi dobás műveleteit az amerikaiak a 2000-es években is rendületlenül folytatják; az évente felkeresett több tucatnyi sziget között nemcsak a továbbra is az Egyesült Államok fennhatósága alá tartozó Északi-Mariana-szigetek, hanem a közeli, időközben függetlenné vált Mikronéziához és Palauhoz tartozó földdarabok is megtalálhatóak. 2015-től már nemcsak az amerikaiak, hanem a japánok és ausztrálok is részt vesznek a műveletben saját C-130-as szállító repülőgépeikkel, legutóbb pedig Dél-Korea és Kanada is csatlakozott a jótékonysági (és egyben kiképzési) repülésekhez.

36th_airlift_squadron_c-130_2011.jpg

A japán Jokota városában települő 36. szállítórepülő-század (36th Airlift Squadron) egyik C-130-as szállító repülőgépe 2011-ben. (forrás: Wikipedia)

 

A játékok és napi használati tárgyak mellett orvosi eszközöket, gyógyszereket is tartalmaznak a csomagok; 2011-ben például a dengue-láz elleni orvosságokat tartalmazó dobozokat juttattak el ilyen módon a Fais-szigetre, de a koronavírus-járvány idején is hasznos volt a szállító repülőgépek karácsonyi bevetése (számos szigetre ezen az úton jutottak el az oltások).

A "Karácsonyi dobás" a leghosszabb ideje tartó humanitárius akció a világon.

pacom_mil.jpg

A mikronéziai szigetek lakóinak szánt csomagokat gondos kezek készítik elő... (forrás: pacom.mil)

 

800px-thumbnail_6.jpg

...hogy azokat aztán a part mellett közvetlenül a tengerbe dobják. A ládákat később a helyiek csónakok segítségével halásszák ki. (forrás: Wikipedia)

 

A karácsonyi dobási műveletek állandó résztvevői az amerikai légierő guami 734. és jokotai (Japán) 36. szállítórepülő-századának (Airlift squadron) C-130-as repülőgépei és önkéntes személyzetei. A katonai közösségek és a civilek felajánlásai által összeállított csomagokat 180 kilogrammos dobozokba helyezik el, amelyeket aztán a szigeteknél a partok közelében a vízbe dobnak, hogy elkerüljék az esetleges sérüléseket, baleseteket (mármint nehogy fejen találjon valakit, vagy valakinek az otthonát találják telibe). Mint írtuk volt, a művelet elsődleges célja humanitárius, másodsorban azonban segíti a repülőgépek személyzeteinek kiképzését is, akik így tudják gyakorolni az utánpótlás légi úton történő kijuttatását.

pacom_mil_1.jpg

A Mikulás (Santa Claus) manói a nem hivatalos egyenruhájukban. (forrás: pacom.mil)

 

Mivel mai írásunk 2024 utolsó barangolós posztja, ezért minden kedves (és kedvetlen) olvasónknak szeretnénk kellemes ünnepeket kívánni!

 

Jövőre találkozunk!

A bejegyzés trackback címe:

https://vilagbarangolo.blog.hu/api/trackback/id/tr118736140

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fkv.119 2024.12.25. 19:22:56

"eredetileg az Egyesült Államok légierejének szállítógép-kiképzési műveleteként indult"

Arrafelé az ilyesminek már régebbi hagyománya van:

hu.wikipedia.org/wiki/Rakom%C3%A1nykultuszok
süti beállítások módosítása