A Barangolás Blog felületén már számos alkalommal mutattunk be különleges szokásokat, amelyek nem egy alkalommal valamilyen vallási hagyományhoz kapcsolódnak - kifejezetten egyházakkal, azok történetével, kialakulásával azonban eddig nem foglalkoztunk.
Kertvárosi hangulat (???) az egyház-alapításról ismertté vált dél-afrikai Orange Farm városában. (forrás: Wikipedia)
Mai posztunkban a fent említett hiányosságot pótolva rögtön be is mutatjuk az alkohol egyházát!
Bár nyilván tudjátok, hogy nem áll szándékunkban senkinek a hitét kigúnyolni, őt ebben megbántan, azért erre ráerősítünk: nem szándékunk senkit a hitében kigúnyolni, ezért őt megbántani.
Továbbá nem támogatjuk az alkoholos italok mértéktelen fogyasztását sem.
Köszönjük a figyelmet, lapozunk!
A dél-afrikai Tsietsi Makiti minden bizonnyal még ma is a szürke hétköznapokat élné, hasonlóan több tízmillió honfitársához, ha néhány évvel ezelőtt egy dohányfüsttel borított kocsmai helyiségben nem ötlik eszébe a nagy gondolat: egyházat kellene alapítani, csatlakozva ezzel Mohamedhez vagy éppen Jézus Krisztushoz!
A némileg alkoholgőzös gondolatot nem sokkal később tett követte: Tsietsi barátunk 2017-ben létrehozta az Ital Egyházát, azaz közkeletű nevén a Gabola Church-öt.
A "gabola" kifejezés jelentése a dél-afrikai cvána nyelven nem más, mint "ital", "alkohol".
Az egyház alapítója és vezetője, Tsietsi Makiti püspök-pápa éppen isten (azaz alkohol-) tiszteletet tart az egybegyűlt híveknek. (forrás: joynews.co.za)
Az egyház-alapító hamarosan nagy népszerűségre tett szert szűkebb pátriájában, a Johannesburgtól délre fekvő Orange Farm városában, ahol több százan csatlakoztak az ital szépségét és hasznosságát hirdető vallási közösséghez.
Tsietsi Makiti, aki magát hamarosan püspökké, majd pápává nyilvánította, a kereszténységet használta fel alapként - szerte Afrikában nagyon népszerűek a kisebb-nagyobb unortodox keresztény közösségek, de nem lövünk nagyon mellé, ha azt mondjuk: az alkohol még nem állt egyik tanításainak középpontjában sem (a skála elég széles, ugyanis vannak a motorolajat tisztelő egyházak, de olyanok is, amelyek tagjai telefonon keresztül beszélgetnek istennel).
A prédikáció az alkohol egyházában is kiemelten fontos tevékenység, hiszen a hívek érdeklődését fenn kell tartani. (forrás: joynews.co.za)
Az egyház legfontosabb épülete (hogy azt ne írjuk: katedrálisa) egy helyi kocsma, ahol rendszeresen istentiszteleteken élteti a közösség nagy tiszteletű vezetője istent és a vele majdnem egy szinten álló alkoholt, amely egyébként fontos kelléke is a "miséknek" - s hogy el ne felejtsük: az egyház új tagjait is alkoholos ital felhasználásával "keresztelik" meg.
A női egyenjogúság hívei ne olvassanak tovább!
Az istentiszteletek rendszeres résztvevője az egyházfő mellett annak kultikus imádati tárgya, az alkohol. Mivel nem csak prédikálnak, de isznak is, rendszeresen szoktak a hívek más tudatállapotba kerülni. (forrás: joynews.co.za)
Persze az ifjú dél-afrikai egyháznak még van hová fejlődni, jelenleg ugyanis csak férfiak lehetnek a tagjai (ez természetesen dicsérendő annak fényében, hogy a misék gyakran lerészegedésig tartanak, ahol az egyházfő szerint is felfokozódhat a hangulat, ami nem tenne jót a közerkölcsök védelmének).
Úgy látszik, az alkoholmentes üdítők itt nem számítanak istenkáromlásnak. (forrás: joynews.co.za)
Attól ugyan nem kell tartani, hogy az alkohol egyháza meghódítja a világot, de nem biztos, hogy az egyébként is nehéz körülmények között élő dél-afrikai ifjúság számára előnyös az alkoholfogyasztás népszerűsítése.
Bár ők tudják.
Keresztelési szertartás az alkohol egyházában mi más, mint alkohol segítségével. A háttérben az egyház apostoli székesegyházának, azaz a helyi kocsmának a fala látható. (forrás: twipu.com)
Lehet, hogy az alkohol az ember legnagyobb ellensége, de a Biblia azt mondja, hogy szeresd az ellenségeidet.
- Frank Sinatra