1991 májusában Izrael nagyszabású evakuációs műveletet hajtott végre titokban mindössze harminchat óra alatt - olyat, amelyhez foghatót legutóbb néhány hónapja láthattunk Afganisztánban.
Egy amerikai zsidó civil szervezet által kimenekített etiópiai zsidók csoportja az 1980-as években. (forrás: Wikipedia)
Következzen a Salamon-művelet (מבצע שלמה) rövid története!
Zsidók Etiópiában
Etiópiában (korábban Abesszínia) hosszú időn keresztül viszonylag nagy számú zsidó közösség élt (Béta Izrael - יתֶא יִשְׂרָאֵל -, azaz "Izrael közössége"), akik a legendák szerint közel kétezer évvel ezelőtt telepedtek meg, majd alapítottak királyságot az Etióp-magasföldön, a mai Gondar régió területén. A több tízezer főt számláló etiópiai zsidó népesség közel ötszáz településen volt jelen a 20. század második felében, s elsősorban gazdálkodással és kézművességgel foglalkoztak.
Az etiópiai Wolleka (ወለቃ) falu zsinagógája. (forrás: Wikipedia)
Miután 1948-ban megalakult Izrael Állam, felmerült ugyan a lehetősége az etiópiai zsidók kivándorlásának, ugyanakkor az akkor még stabil, nyugatbarát császári hatalom miatt nem volt akkora nyomás rajtuk a távozásra - a zsidó állammal hosszú évtizedeken keresztül szoros katonai kapcsolat állt fenn. 1974-ben aztán egy katonai puccs megdöntötte Hailé Szelasszié uralmát, a kialakuló kommunista rezsim dilettáns gazdaságpolitikája miatt pedig hatalmas éhínségek pusztítottak az országban az 1970-es évektől, amelyekben százezrek vesztették életüket.
Lerombolt zsinagóga egy egykori etiópiai zsidó faluban. Az 1980-as évek végén számos támadás érte a helyi zsidó közösséget, amelynek hatására felgyorsult az elvándorlás és a szó szerinti menekülés az országból. (forrás: Wikipedia)
1984-1985-ben Izrael két művelet (Józsué- és Mózes-művelet) keretében közel tízezer etiópiai zsidót szállítottak etiópiai és szudáni menekülttáborokból Izraelbe - az időközben kirobbanó és súlyosbodó polgárháború azonban megakadályozta további személyek szervezett kimenekítését.
Súlyosbodó helyzet
Indul a Salamon-művelet
1991 elejére az etiópiai kommunista (katonai) rezsim a gazdasági problémák, valamint a polgárháború miatt az összeomlás szélére került. Az országot irányító Mengisztu Hailé Mariam ezredes kormánya hatalmas zsarolási potenciált látott a helyi zsidókban, akikért cserébe kezdetben fegyverszállításokat kértek Izraeltől.
Jichák Sámír, Izrael miniszterelnöke 1988 és 1992 között. Az ő utasítására kezdődött el a Salamon-művelet. (forrás: Wikipedia)
Izraeli és amerikai zsidó szervezetek kezdeményezésére - az amerikai kormány közvetítésével és néhány tízmillió dollár etióp kormánynak történő kifizetését követően - Addisz-Abeba végül hozzájárult a helyi zsidók Izraelbe szállításához. 1991 májusában végül az izraeli kormány (élén Jichák Sámír [יצחק שמיר] miniszterelnökkel) végül áldását adta a később Salamon bibliai királyról elnevezett evakuációs műveletre, amelynek keretében az etióp főváros repterén összegyűlt zsidókat szándékoztak légihídon keresztül Izraelbe juttatni.
Etiópiai zsidók várnak a felszállásra az Izraeli Légierő C-130-as szállító repülőgépére Addisz-Abeba repülőterén 1991 májusában. (forrás: Wikipedia)
Azon etióp zsidók számára is engedélyezték az Izraelbe történő kivándorlást, akiket a 19-20. század folyamán keresztény hitre térítettek, ha visszatértek őseik hitéhez.
A szigorúan titkos művelet 1991. május 24-én vette kezdetét: az Izraeli Légierő és az El-Al légitársaság összesen 35 C-130-as és Boeing 747-es repülőgépe alig harminchat óra alatt közel 14 és fél ezer embert juttatott biztonságba Addisz-Abebából. Az egyik Boeing 747-es fedélzetén több, mint ezer (!) ember utazott, ami azóta is rekordnak számít (és ezt jegyzi a Guiness-rekordok könyve is).
Az Izraeli Légierő C-130-as teherszállító repülőgépe... (forrás: Wikipedia)
...és az El-Al légitársaság Boeing 747-es utasszállító repülőgépe, amelyek segítségével egy 36 órán keresztül működő légihídon összesen 14 325 etiópiai zsidót juttattak biztonságban Izraelbe. (forrás: Wikipedia)
E rekord felállításához hozzájárult az is, hogy a kimenekített emberek testsúlya alacsony volt az alultápláltság miatt.
Egyébként több várandós asszony is a gépen adott életet gyermekének.
Nehéz beilleszkedés
Jichák Sámír miniszterelnök fogadja az Etiópiából kimenekített zsidók egy csoportját. (forrás: Wikipedia)
Az etiópiai zsidók beilleszkedése a modern, nyugatias izraeli társadalomba nem ment zökkenőmentesen: sok zsidó ugyanis nem tekintett honfitársaként rájuk, emellett a nyelvi és kulturális különbségek is hátráltatták a szépnek ígérkező új életet a Közel-Keleten.
Az Izraeli Határőrség egyik etióp származású tagja. Az etióp zsidók hasznos tagjainak bizonyultak az izraeli haderőnek és más fegyveres testületeknek. (forrás: Wikipedia)
A problémák egy részét a mai napig nem sikerült megoldani, így a manapság közel kétszázezer fős etióp származású zsidó közösségnek ma is szembe kell néznie a diszkriminációval és a társadalmi-gazdasági leszakadással.
A beilleszkedés sokszor nem volt feszültségektől mentes - a felvételen etióp zsidók 2019-es rasszizmus és kirekesztés elleni, valamint a jobb életkörülményekért folytatott tüntetése látható. (forrás: Wikipedia)
Napjainkban Etiópiában mintegy 12 ezer zsidó vallású ember él - ez a több mint százmilliós országban már csak csepp a tengerben.
Etiópiában maradt zsidókról készült 1996-os felvétel. (forrás: Wikipedia)