Érdekes helyek. Érdekes szokások. Érdekes történetek.

Barangolás a világban

Az élet fája

2025. január 13. - FuraTermék

Jó néhány évvel ezelőtt egy újévi posztban bemutattuk a Föld egyik legmagányosabb élőlényének, Ténéré fájának történetét a Barangolás Blog képzeletbeli hasábjain.

treeoflife.JPG

Magányos fa a sivatag közepén - a felvétel ezúttal nem Nigerben, hanem a Perzsa (Arab)-öbölben fekvő szigetországban, Bahreinben készült. (forrás: Wikipedia)

 

Mai írásunkban egy kontinenssel arrébb utazunk, hogy megismerkedjünk Ténéré fájának egyik sorstársával. A "Tovább" gomb után következzen az élet fájának (arabul شجرة الحياة) története!

Bahrein, habár szigetország, tulajdonképpen a Szaúd-Arábia nagy részét elfoglaló sivatag egyfajta meghosszabbított, a Perzsa (Arab)-öböl vizébe nyúló része - emiatt éghajlatára a szerény csapadékmennyiség és a forró időjárás nyomja rá bélyegét. Ennek köszönhető, hogy a Budapestnél másfélszer nagyobb szigetország nem a hatalmas erdőségeiről nevezetes.

nevtelen4.jpg

A fa a Budapestnél alig valamivel nagyobb ország fő szigetének délkeleti részén helyezkedik el. (forrás: Wikipedia)

 

Némi vegetáció persze megtalálható itt is, de nem véletlen, hogy egy magányosan, a sivatagban álló fa közel akkora (ha nem nagyobb) hírnévre tehetett szert, mint a nigeri Ténéré fája: az ország fő szigetének központi részén elhelyezkedő, a Prosopis cineraria akáciaféle fajhoz tartozó fa mintegy ötven méter (!) mélyre nyúló gyökereivel eléri a talajvíz szintjét, ennek köszönheti túlélését a száraz klímában. 

800px-tree_of_life_bahrain_01.jpg

Az élet fája annak köszönheti túlélését a forró sivatagi klímában, hogy gyökerei elérik az ötven méteres (!) mélységben húzódó talajvizet. (forrás: Wikipedia)

 

Feltételezések szerint a fa - amelynek babterméséből hosszú időn keresztül lekvárt, gyantájából pedig gyertyát készítettek - nagyjából négyszáz éves; sivatagi magányossága lehetett a táptalaja az egyik róla szóló legendának, mely szerint a fa az egykori Paradicsom (vagy Édenkert), az ember bibliai szülőhelyének utolsó élő maradványa.

Az ezen nézetben hívők szerint a fa nem is a talajvízből, hanem egy sokkal misztikusabb hatalomtól nyeri erejét.

800px-tree_of_life_in_bahrain.jpg

Az élet fája manapság már igazi turisztikai látványosság - évente több tízezer bahreini és külföldi látogató keresi fel, részben azért, hogy a helyszínen hallgathassák meg a legendát, mely szerint a fa az egykori Paradicsom utolsó hírmondója. (forrás: Wikipedia)

 

A fővárostól, Manamától negyven kilométerre, egy egykori erőd közelében fekvő fa egyébként közel tíz méter magas, s manapság már igazi turisztikai látványosság: évente közel hetvenezer ember keresi fel az élet fáját - a látogatók az idegenvezetőktől meghallgathatják a paradicsomi történetet; s ha nem túl konzervatív a túravezető, akkor talán azt is megtudhatják, hogy az 1990-es években folytatott talajtani vizsgálatok egészen pontosan 1582-re datálták az ültetés idejét. 

Persze nem ezt az egy példányt ültették, de az évszázadok viharait már csak ez az egy vészelte át sikeresen.

tree_of_life_at_night.jpg

Természetesen az éjszakai megvilágításról is gondoskodtak, és most nem a Holdra gondolunk. (forrás: Wikipedia)

 

A klímaváltozás és a föld alatti vízkészletek túlzott kiaknázása miatt a jövőben az élet fája soha nem látott veszéllyel, a pusztulással lesz kénytelen szembenézni (képzavar); reméljük, hogy a következő generációk is élvezhetik a nem mindennapi kontrasztot.

A bejegyzés trackback címe:

https://vilagbarangolo.blog.hu/api/trackback/id/tr5118771866

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása