Svédország több, mint kétszáz éve deklaráltan katonailag semleges állam - habár az orosz-ukrán háború eredményeként nem zárható ki, hogy ez hónapokon belül meg fog változni, és a skandináv állam csatlakozik a NATO-hoz -; habár Stockholm sikeresen maradt ki mindkét világégésből, a svéd katonáknak nem kellett végig nélkülözni az éles, harctéri tapasztalatokat.
Svéd ENSZ-békefenntartó katonák Kongóban az 1960-as évek elején. (forrás: Wikipedia)
Mai posztunkban röviden bemutatjuk nektek Svédország kongói szerepvállalását!
Független Belga Kongó
Az egykoron belga királyi magánbirtokként, majd Belgium gyarmataként funkcionáló, Nyugat-Európa-méretű állam Kongói Köztársaság néven 1960-ban nyerte el függetlenségét, majd ugyanazzal a lendülettel meg is indult a szétesés útján, miután a részben belgák által támogatott déli országrész, az ásványkincsekben gazdag Katanga kinyilvánította függetlenségét.
Napjainkban Kongói Köztársaság néven a kisebbik Kongót ismerjük - a nagyobb Kongó később felvette a Kongói Demokratikus Köztársaság nevet.
Kongó (korábban Belga Kongó) 1960-as függetlenné válását követően szinte azonnal darabjaira hullott: a déli, ásványkincsekben gazdag régiók Katanga néven kiáltották ki függetlenségüket, ezt azonban a nemzetközi közösség nem ismerte el. (forrás: Wikipedia)
Az újonnan függetlenné váló Kongó (napjainkban Kongói Demokratikus Köztársaság) fegyveres erői leginkább a civil lakosság megfélemlítésére voltak alkalmasak, nem pedig egy konvencionális háború megvívására a szeparatistákkal szemben. (forrás: Wikipedia)
Az ekkoriban még fiatal és a kelleténél is naivabb ENSZ Biztonsági Tanácsa az egységes kongói állam fenntartása és a hivatalosan elismert kormány megtámogatása céljából döntést hozott egy nemzetközi békefenntartó erő minél hamarabbi odatelepítéséről. Svédország szinte azonnal jelentkezett a misszióba...
Katanga zászlaja. (forrás: Wikipedia)
Az ENSZ-nek egyébként ekkoriban éppen egy svéd diplomata, Dag Hammarskjöld volt a főtitkára.
Vikingek Afrikában
Dag Hammarskjöld, az ENSZ svéd főtitkára a kongói krízis kezdetén. (forrás: Wikipedia)
A végül összesen mintegy húszezer főt számláló ENSZ-békefenntartó erőbe - amely az ONUC jelölést kapta a misszió francia neve (Opération des Nations Unies au Congo) után - a svédek kezdetben egy gyalogoszászlóaljnyi erőt (mintegy hatszáz főt) delegáltak. Az első egységek egy másik ENSZ-misszióból, Gázából érkeztek Kongóba 1960. július 22-én, első feladatuk pedig a főváros, Léopoldville (később Kinshasa) repülőterének védelme volt.
Az ENSZ svéd főtitkára - ma már nem annyira politikai korrekt módon - fontosnak érezte, hogy fehér békefenntartók is részt vegyenek a misszióban, amelynek fő erejét egyébként India adta.
Hammarskjöld egyébként egy észak-rodéziai (zambiai) repülőgép-szerencsétlenségben vesztette életét 1961 szeptemberében).
Svéd békefenntartó (vagy inkább béketeremtő) katonák eligazításon Kongóban. (forrás: Wikipedia)
Néhány héttel később a svéd egységeket áttelepítették a lázongás által érintett terület, Katanga fővárosába, Élisabethville-be (ma Lubumbashi), ahol 140 év óta először kerültek éles harcérintkezésbe svéd katonák: már megérkezésük után nem sokkal összecsaptak a helyi milíciákkal, később pedig a belga zsoldosok által irányított katangai csendőrség egységei váltak a fő ellenfelekké.
Páncélozott harcjárművekkel megtámogatott svéd egységek járőrözésen Kongóban. (forrás: Wikipedia)
A kezdeti sikerek ellenére az ENSZ-erőknek nem sikerült fő céljukat elérni - Katanga de facto független állammá vált. Ezért a következő évben jelentős erősítésekről döntöttek, amelyek részeként a svédek J 29 Tunnan harci repülőgépeket telepítettek Kongóba.
A korabeli ENSZ-békefenntartó erő légierejének vadász-, csapásmérő és felderítő képességét is a svédek biztosították a J 29 Tunnan típusú repülőgépekkel. A képen egy felderítő változatú Tunnan repülés előtti előkészítése látható. (forrás: Wikipedia)
Az ENSZ-erők egyetlen bevethető harci repülőgépei voltak a svéd "hordók", amelyekből közel tucatnyi állomásozott Afrikában, miközben a katangaiak is rendelkeztek néhány tucatnyi repülőeszközzel.
Támadásban
A svédek tevékeny részesei voltak az indiai vezetésű ENSZ-erők mindkét nagy kongói offenzívájának: mind a Morthor-, mind a Grandslam-hadműveletben részt vettek a svéd katonák, a műveletet a levegőből pedig a Tunnan gépek pilótái támogatták.
Svéd katona Afrikában. (forrás: Wikipedia)
A második, Grandslam-művelet eredményeként az ENSZ-csapatok 1963 januárjára átvették az irányítást Katanga legnagyobb része felett, visszaterelve ezzel az eltévelyedett államot országrészt a később Zaire néven is emlegetett állam ölelő karjai közé.
Az ellenséges katangai fegyveres erők egyik (csendőr) tagját részesítik elsősegélyben svéd katonák. (forrás: Wikipedia)
A svéd csapatok az egyik katangai nagyváros, Kamina elfoglalását kapták feladatul (ghánai bajtársaikkal közösen) az 1962. december 28-án megindult hadműveletben, amelyet végül végre is hajtottak, s lefegyverezték - illetve megfutamították - a katangai csendőrség helyi erőit.
A "katangai csendőrség" szókapcsolatnál azért ne egy Wehrmacht-páncéloshadosztályra gondoljunk, ha harcértékről van szó.
Az ENSZ-erők légi armadája. (forrás: Wikipedia)
Katanga felszabadítása (elfoglalása, nézőpont kérdése ugyebár) után az ENSZ-erők még egy évig maradtak Kongóban, mielőtt kivonták volna őket. Svédország összesen kilenc zászlóaljnyi erőt állomásoztatott az országban, amelyekben több, mint hatezer katona fordult meg, beleszámítva a légi kontingenst üzemeltető állományt is.
Tisztelgés a lobogónak. (forrás: Wikipedia)
A közel négy évig tartó misszióban 19 svéd katona vesztette életét.
Tgb m/42 KP típusú gyalogsági harcjármű napjainkban kiállítva Svédországban; a jármű a kongói misszió ENSZ-színét viseli. (forrás: Wikipedia)