Érdekes helyek. Érdekes szokások. Érdekes történetek.

Barangolás a világban

Diktátorok - 17. rész

Rafael Trujillo

2024. november 18. - FuraTermék

A 20. és  21. század diktátorait bemutató sorozatunk tizenhetedik epizódjában újból ellátogatunk Hispaniola szigetére (a korábban Haitin tett látogatás után), hogy megismerkedjünk a karibi térség egyik legvéreskezűbb diktátorával, a hazájának történetét hosszú évtizedeken keresztül meghatározó Rafel Trujillo Molinával.

rafael_l_trujillo_en_la_silla_presidencial_cropped.jpg

Megnyerő tekintet az elnöki portrén. (forrás: Wikipedia)

 

A "Tovább" gomb után irány a Dominikai Köztársaság - lássuk, ki is volt a karibi generalisszimusz!

Viharos Dominika

A Hispaniola szigetének keleti kétharmadát elfoglaló, fél Magyarországnyi területű Dominikai Köztársaság a latin-amerikai spanyol gyarmatok többségétől eltérően viszonylag későn, 1844-ben nyerte el függetlenségét (többek között egy haiti megszállás után), ez azonban nem szegte kedvét a helyieknek, hogy virágzó és fejlődő hazát teremtsenek maguknak...

...pontosabban csak szerették volna ezt megteremteni; ennek köszönhető, hogy amikor 1891. október 24-én San Cristóbal városában Rafael Leónidas Trujillo Molina alsó-középosztálybeli családjában meglátta a napvilágot (tizenegy gyermek közül a harmadikként), egy jobb sorsra érdemes, szegény ország polgára lett.

san_cristobal_rd.jpg

Rafael Trujillo szülővárosa, San Cristóbal látképe napjainkban. (forrás: Wikipedia)

 

Apja spanyol, anyja pedig haiti mulatt felmenőkkel büszkélkedhetett - a család szerény anyagi lehetőségeihez képest igyekezett a legjobb oktatást biztosítani Rafael számára, amelyet a fiú meg is hálált: tizenhat évesen távírászként helyezkedett el, majd a sokkal jövedelmezőbb marhatolvajlás, csekkhamisítás és bankrablás révén a bűn útjára lépett.

1916-fighter04.jpg

Parasztokból lett gerillák 1916-ban - a fegyveresek az Egyesült Államok aktuális beavatkozása ellen harcoltak. (forrás: Wikipedia)

 

Törvénytelen karrierje nem tartott sokáig, emiatt több hónapot volt kénytelen börtönben tölteni. Időközben a haza egén viharfellegek gyülekeztek: az Egyesült Államok 1916-ban végrehajtotta aktuális megszállását a Dominikai Köztársaságban a helyi kormányzat megerősítésére; Rafael ekkor éppen munkavezetőként dolgozott egy cukornádültetvényen, s hamar meglátta a lehetőséget a jenkik felbukkanásában.

Út a hatalomba

Az amerikaiak ugyanis nem sokkal később létrehozták a rend fenntartására a helyi Nemzeti Gárdát (Guardia Nacional), amelyhez Trujillo is csatlakozott - kiképzését pedig az amerikai tengerészgyalogosoktól kapta meg; újdonsült barátai annyira meg voltak elégedve a katonai pompa iránt már igen fiatalon érdeklődést mutató dominikaival, hogy hamarosan tiszti (hadnagyi) rangot kapott.

capitan_rafael_l_trujillo_en_1922_cropped.jpg

A 31 éves Trujillo a frissen alapított Nemzeti Gárda századosaként 1922-ben. (forrás: Wikipedia)

 

Trujillo olyan gyorsan emelkedett a ranglétrán, hogy néhány évvel később már őrnagyként a Nemzeti Gárda regionális parancsnoka; az aktuális elnök 1924-ben kinevezte Rafaelt a rendőrség országos parancsnokává, négy évvel később pedig dandártábornokká léptették elő; hivatali idejében komoly gondot fordított a rendőrség militarizálására.

1930 februárjában Trujillo tudomására jutott egy puccskísérlet terve Vásquez elnök ellen; a rendőrparancsnok rendkívül diplomatikus módon lepaktált a puccsisták vezetésével, így rendőreit és katonáit a laktanyákban tartva tétlenségével járult hozzá a hatalomváltáshoz - jutalmul az új elnök, Rafael Estrella megerősítette rendőri és hadsereg-parancsnoki tisztségében.

presidente_rafael_l_trujillo_cropped.jpg

1933-ban, hazája elnökeként, szépen kidekorált mellkassal. (forrás: Wikipedia)

 

Nem sokkal később tartottak egy elnökválasztást, amelyen Trujillo lett az egyetlen induló jelölt (a többieket a katonák hatékonyan lebeszélték az indulási szándékról), s a voksoláson el is nyerte majdnem az összes szavazatot - augusztus 16-án el is foglalta hivatalát.

Akkoriban még nem volt általános választójog az országban - a hivatalos eredmények szerint egyébként Trujillo a szavazatok 99,17%-át söpörte be.

Diktatúra a javából

Néhány hónap múlva - mintegy égi jelre - egy hurrikán elpusztította a fővárost, Santo Domingót és környékét. Trujillo ezt kihasználva statáriumot hirdetett, s vasmarokkal látott hozzá az újjáépítéshez. Eközben arra is jutott ideje, hogy beiktatása első évfordulóján pártját a Dominikai Pártot tegye meg az egyetlen legális politikai szervezetté, valamint létrehozza a később tízezrek által rettegett titkosrendőrséget vélt és valós ellenfeleinek elpusztítására.

wea02216.jpg

A San Zenón hurrikán 1930 szeptemberében a földdel tette egyenlővé a fővárost, Santo Domingót és környékét, megölve több, mint kétezer embert. A hurrikán okozta pusztításban Trujillo meglátta a lehetőséget hatalma megszilárdítására. (forrás: Wikipedia)

 

1934-ben Trujillot elsöprő többséggel választották újra elnöki tisztségében - már arra sem figyeltek, hogy ne legyen ellenszavazat, így hivatalosan 100%-os eredménnyel teljesítette a választási "küzdelmet" -, s ekkortól indult be igazán a személyi kultusz kiépítése. Még ebben az évben (rendkívül szerényen) generalisszimusszá léptette elő magát, majd két évvel később (még szerényebben) a hurrikánt követő újjáépítés sikeres abszolválása után Santo Domingót egyszerűen átnevezte Ciudad Trujillóra...

Időközben a környezetvédelemre is fordított energiát: az 1930-as években például betiltotta az erdők égetéses irtását (a mezőgazdasági területek terjeszkedését), s bővítette a nemzeti parkok területét is.

rafael_trujillo_1933.jpg

A postai bélyegeken való megjelenés csak a személyi kultusz kezdetét jelentette... (forrás: Wikipedia)

 

Valamit azért adott a látszatra, 1938-ban ugyanis nem indult harmadik elnöki ciklusáért (ebben szerepet játszott a bevándorló haitiak lemészárlása, amelyről a következő bekezdésben emlékezünk meg) - 1938 és 1942 között így megbízható harcostársa, Jacinto Peynado töltötte be az elnöki tisztséget (a kormányrudat persze Trujillo eközben sem engedte el). 1942-ben újraindult, s megint száz százalékkal választották meg, ezúttal már öt évre.

Ez a fajta látszat-hatalommegosztás talán a közelmúlt Oroszországából lehet ismerős...

Trujillo uralma alatt támogatta az Európából történő bevándorlást - a második világháború idején a Dominikai Köztársaság több száz zsidó menekültet fogadott be (többségük később az Egyesült Államokba távozott), de a polgárháború sújtotta Spanyolországból is tárt karokkal fogadta a menekülteket. Miközben a fehér bevándorlókat szívesen látta, a szomszédos Haiti polgáraival kegyetlenül leszámolt: az 1937-es, úgynevezett petrezselyem-mészárlás (Masacre del Perejil) során több tízezer haiti bevándorlóval végeztek, még többet elűztek.

A dominikai karhatalom - talán éppen Trujillo sugallatára - nem bőrszín alapján azonosította be a haitiakat (ez egy kreol-mulatt világban elég nehéz lett volna), hanem mindenkit felszólítottak a "petrezselyem" spanyol szó ("perejil") kimondására - aki ezt nem tudta akcentus nélkül megtenni (márpedig a francia kreolt beszélő bevándorlók nem nagyon tudták), nem sok jóra számíthatott.

frontera_dajabon_ouanaminthe_fran_afonso_9710562817.jpg

A Haiti és a Dominikai Köztársaság közötti határt északon jelentő Dajabón folyó napjainkban - az 1937-es mészárlás során rengetegen fulladtak itt vízbe, amikor a biztonságot jelentő óhazába próbáltak menekülni a dominikai karhatalom elől. (forrás: Wikipedia)

 

Trujillo összesen háromszor nősült: 1913-ban először (e feleségétől, Amintától két lánya született), 1927-ben másodszor (Bienvenidától nem sokkal később elvált), majd 1935-ben harmadszor (Maríától egy lánya született, de az asszony három fiúval, köztük utódjával, Ramfisszal is megajándékozta). Trujillo uralkodása idején nagy hangsúlyt fektetett a családi pénzügyekre, ennek köszönhető, hogy hivatali idejében még hivatalosan és évente egymillió (akkori) amerikai dollárnál is több pénzt keresett - a mellékes bevételeknek köszönhetően a Trujillo-család hamarosan az ország leggazdagabb famíliája lett.

A hivatalos feleségei mellett élete során nem egy (és nem két) hölgy mondhatta el magáról, hogy az elnök-generalisszimusz szeretője.

magloire_trujillo_1951.jpg

Trujillo hosszú időn keresztül igyekezett jó kapcsolatokat fenntartani az Egyesült Államokkal és Latin-Amerika államaival. A képen 1951-ben az aktuális haiti elnök, Paul Magloire társaságában látható. (forrás: Wikipedia)

 

Külpolitika - és a vég

Rafael Trujillo országlása során igyekezett jó kapcsolatokat fenntartani az Egyesült Államokkal; ennek köszönhetően 1941 decemberében a Dominikai Köztársaság is hadat üzent a tengelyhatalmaknak, noha harcoló csapatokkal végül nem vett részt az összecsapásokban - amiért talán annyira nem kár, ha figyelembe vesszük, hogy a latin-amerikai országok többségében a hadsereg elsősorban rendfenntartásra szolgál, nem pedig nagyszabású konvencionális háborúk megvívására. Az ország 1945-ben alapító tagja volt az ENSZ-nek is.

trujillo_inaugurando_el_sector_ms.jpg

Rafael Trujillo (jobbra) és paripája 1946-ban. (forrás: Wikipedia)

 

Egy időben a környező országokkal is jó kapcsolatokat ápolt (Haitivel ez 1937-ben - nem véletlenül - hosszabb időre megszakadt), az 1950-es évektől azonban egyre gyakrabban avatkozott be a térség államainak (többek között Kuba és Venezuela) belügyeibe. A csúcs- (vagy inkább mély-) pontot a dominikai ellenzékkel rokonszenvező Rómulo Betancourt venezuelai elnök ellen elkövetett gyilkossági kísérlet jelentette 1960-ban.

Egy autóba rejtett pokolgépet élesítettek akkor, amikor az elnök autója elhaladt mellette - Betancourt súlyos égési sérülésekkel élte túl a merényletet.

1960_junio_24_atentado_a_romulo_betancourt_en_los_proceres.jpg

A venezuelai elnök, Rómulo Betancourt ellen elkövetett pokolgépes merénylet után nem sokkal készült fénykép. Az akciót Trujillo emberei hajtották végre, hogy eltegyék láb alól a Dominikai Köztársaságot egyre gyakrabban bíráló államfőt. (forrás: Wikipedia)

 

Egyszer minden jónak vége szakad - tartja a közmondás, s így Rafael Trujillo három évtizedes diktatúrájának is eljött a vég; a Betancourt elleni merénylet hatalmas nemzetközi felháborodást váltott ki (az Amerikai Államok Szervezetének több tagja is megszakította a diplomáciai kapcsolatokat a Trujillo-rezsimmel), otthon pedig az egyre véresebbé váló terror miatti tiltakozással és ellenállással kellett szembenéznie. Rezsimjének végét végül saját tábornokainak összeesküvése hozta el: 1961. május 30-án a főváros közelében autóját lesből megtámadták, a hét fős "kommandó" által végrehajtott akció során kitörő tűzharcban ezután Trujillo sofőrjével együtt életét vesztette.

Trujillo ugyan államfőnek kijáró temetésben részesült, nem sokan gyászolták az országban - a főváros például még halálának évében visszakapta eredeti nevét.

era_de_trujillo_sign.jpg

"Ebben a háztartásban Trujillo nemzeti szimbólum" - az 1950-es években sok dominikai ilyen táblákkal fejezte ki véleményét az államfő-generalisszimuszról. (forrás: Wikipedia)

 

ramfis.jpg

Ramfis Trujillo, az elnök legidősebb fia, aki annak halálát követően rövid ideig az államfői tisztséget is betöltötte, majd Spanyolországba menekült és élte le élete hátralevő részét. (forrás: Wikipedia)

 

Rafael Trujillo halálát követően rövid ideig a szintén generalisszimuszi rangban szolgáló fia, Ramfis vette át a stafétabotot (miután a puccsistáknak ez nem sikerült), de még az év vége előtt lemondott és Spanyolországba távozott, ahol 1969-ig élte playboy-életét. A diktátor halálát követő évek a diktatúráéhoz hasonlóan vérzivataros korszaknak bizonyultak, amely 1965-ben egy rövid, de véres polgárháborúban érte el tetőpontját. Az Egyesült Államok inváziójával véget érő összecsapások során több ezren vesztették életüket (többségük civil).

1965-american01.jpg

Sebesült amerikai katona a dominikai polgárháború (1965) idején - a harcoknak az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció beavatkozása vetett véget. (forrás: Wikipedia)

 

Becslések szerint a Trujillo-rezsim idején - a haitiakat nem számolva is - több tízezer ember vesztette életét a brutális elnyomásban; talán nem véletlen, hogy az elnök elleni merénylet kitervelői és végrehajtói azóta is egyfajta nemzeti hősnek számítanak a Dominikai Köztársaságban, amely azóta ha nem is lett szuperfejlett állam, többek között az idegenforgalomnak és a viszonylagos belpolitikai stabilitásnak köszönhetően tekinthető egyfajta béke szigetének a térségben.

Mondjuk az államként azóta de facto megbukott Haitivel párhuzamba állítva még a "szuperfejlett" jelző is használható.

1024px-monumento_livertad_dictatura_totaal.jpg

Emlékmű a "Május 30." autópálya (Autopista 30 de Mayo) mellett - a gyorsforgalmi út a Trujillo elleni támadást végrehajtó katonák emlékére kapta nevét. (forrás: Wikipedia)

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://vilagbarangolo.blog.hu/api/trackback/id/tr7218478115

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2024.11.18. 17:33:40

"Ez a fajta látszat-hatalommegosztás talán a közelmúlt Oroszországából lehet ismerős..."

Minden bizonnyal. Érdekes módon az EU-tagságra szinte máris alkalmas, példamutatóan demokratikus hős Ukrajnában az ellenzéki pártok mindmáig be vannak tiltva. Ahogy írtad: "pártját, a Dominikai Pártot tegye meg az egyetlen legális politikai szervezetté".

Ződ2000 · http://egzostive.com 2024.11.18. 17:58:25

@Androsz: Úgy érted, az országot megtámadó idegen országot nyiltán támogató hazaárulók pártja lett betiltva?

Asszem neked találták ki orbán Balázst...

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2024.11.19. 18:44:51

@Ződ2000: Aha, szóval te is olyan vagy, aki szerint van jó demokrácia (amerikabarát) és van rossz demokrácia (oroszbarát). Nos, Zelenszkij sok évvel a háború ELŐTT tiltotta be az ellenzéket, vagyis az a következmények közül váratlanul előléphet akár az okok közé is. Lehet, hogy te egyetértesz vele, én is egyetértettem volna azzal, ha 1990-ben az új parlament betiltja az MSZP-t, az országot évtizedekig a fogságában tartó, azt leromboló, sok ember megnyomorításáért és életéért felelős állampárt közvetlen utódját. De Zelenszkijjel ellentétben nálunk sajnos tényleg demokrácia van és volt, és ez a teljesen félrevezetett birka nép 1994-ben visszahívta a volt kommunistákat, és átadta nekik az országot, tessék, be lehet fejezni az esetleg befejezetlenül maradt rablást. Zelenszkij jó ember, igazi demokrata, megelőzi a bajt, és betiltja az eltérő véleményt, éljen soká a hős, szláva ukrajini. És ebbéli dicsőségében megnemesülve tüzérséggel lövette az ország legnagyobb kisebbsége által lakott országrészt. Akik szerinted ezt bizonyára megérdemelték, hiszen alávaló módon orosznak születtek, ezt a bűnt bizony meg kell torolni, le kell számolni velük. Mindez az Európai Unióban olyan végtelenül jó benyomást keltett, hogy kijelentették, Ukrajnát akár már most fel lehetne venni az unióba, akkora ott a demokrácia és olyan nyomtalan a korrupció.

Ződ2000 · http://egzostive.com 2024.11.21. 14:36:53

@Androsz:Igen, minden normális ember aki pl jogot tanult az tisztában van ezzel. A liberális demokrácia lényege hogy vannak olyan fékek és ellensúlyok ami megakadályozza hogy egy politikai erő korlátlanul hatalmon maradjon. Maga a liberális demokrácia koncepció végtelenül rugalmas, elbír királyságot, parlamentáris köztársaságot, prezidenciális rendszert.

Mert a demokrácia bármi lehet, a régi komcsi proletárdiktatúra is demokráciának gondolta magát, Kim Dzsong Un is úgy gondolja hogy demokráciát vezet. Választhatsz nem? Minek oda másik párt...

Viszont egy fontos alapeleme a liberális demokráciáknak, hogy rendelkeznek azért bizonyos önvédelmi mechanizmusokkal, és nem engedik hogy olyan erők kerüljenek hatalomra akik szétbarmolják, így a demokrácia élére állított vezető nem maradhat ott ellenőrzés nélkül. De annak is megvan a módja hogy a nyíltan a rendszert tönkre tenni akaró politikai erőket korlátozzák.

Nem véletlen mert Hitlert is megválasztották, ahogy Putyint is. De a konkrét példával élve, az Ukrajna ellen háborút indító ruszkik bábpártját nem véletlenül tiltották be. Ennél sokkal kevesebbért is tiltanak be pártot, lásd Vlams Blok, Carles Puigdemont. Persze egy normális társadalomban ezt maga társadalom veti ki vagy a politikusok maguk térnek jobb belátásra, lásd a 37-ben lemondott VIII Edward, aki túl jóban volt Hitlerrel, vagy Hitler barátai az USÁ-ban az „America First Committee”, akik gyorsan elcsendesedtek Pearl Harbor után.
Nem vicc, Trump mozgalma egy amerikai neofasiszta hazaáruló szervezet után nevezte el magát, ennyire sötétek lettek az amerikaiak…
.

Ződ2000 · http://egzostive.com 2024.11.21. 14:50:45

@Androsz: nem tudom milyen elborult törifelfogásod van de bárhogy számolom Zelenszkij valami 5 évvel a Krím megtámadása után került hatalomra. De még a ruszkik Donbaszi műveletetitől (lásd a Maláj gép lelővése BUK rakétával) számítva is min 4 évvel később választották meg.
süti beállítások módosítása