Nigéria 211 millió lakosával az afrikai kontinens legnépesebb országa - s vallásilag az egyik legmegosztottabb is, hiszen lakóinak mintegy fele muzulmán, közel fele pedig keresztény, hogy az ősi hitvilág követőiről ne is beszéljünk.
Lagos az agglomerációval együtt közel 23 millió ember otthona, ezzel Nigéria és az afrikai kontinens legnépesebb városa. (forrás: Wikipedia)
Ugyan számos helyen találkozhatunk a vallási feszültséggel (elég csak az iszlamista Boko Haram tevékenységére gondolni Észak-Nigériában), az ország nagyobb részére a vallási tolerancia és elfogadás jellemző. Ennek szellemében ma bemutatjuk nektek a lagosi húsvéti karnevált!
Ha a "karnevál" kifejezést halljuk, legtöbbünknek Rio de Janeiro vagy éppen Velence ugrik be, mint a karneválok otthona. Nos, az előbbi nagyvárosnak van is némi köze mai posztunk témájához, ugyanis Nigéria karneváljainak története Brazíliáig és a 19. századig vezethető vissza, amikor az országban felszabadított rabszolgák egy része úgy döntött, hogy hazatér ősei földjére, Nyugat-Afrikába.
A város gazdasági és politikai központja Lagos Island. (forrás: Wikipedia)
Az afro-brazilok (reméljük, ez eléggé korrekt kifejezés politikailag) természetesen vitték magukkal a Dél-Amerikában kialakult és továbbfejlődött kultúrájukat, így a karneváli hangulatot is: az akkoriban britek által irányított Nigériában a 19. század második felében számos karnevált tartottak a helyiek legnagyobb örömére.
Babatunde Fashola, Lagos szövetségi állam korábbi kormányzója, akinek köszönhetően 2010-től újra feléledt a karneváli hangulat a városban. (forrás: Wikipedia)
A szokás végül az évek folyamán kikopott, mígnem 2010-ben újra fel nem kapták az ötletet, ekkor már természetesen idegenforgalmi céllal: azóta minden évben a Nigériában munkaszüneti napnak számító húsvét hetére időzítve tartják meg az ország legnépesebb városában, Lagosban a lagosi karnevált (Lagos Carnival, de hallgat még a Fanti és a Caretta Carnival névre is).
A festett arc a karnevál elengedhetetlen kelléke. (forrás: theguardian.com)
A karnevál része egy nagyobb eseménysorozatnak, amely a Lagos Black Heritage Festival, azaz a "Lagosi Fekete Örökség Fesztiválja" névre hallgat.
A különböző iskolákat, csoportokat képviselő karneváli résztvevők gyakran bújnak "egyenruhába". (forrás: theguardian.com)
Ilyenkor több tízezer, színesebbnél színesebb (és gyakran lengébbnél lengébb) ruházatba öltözött ember vonul fel a kormányzati negyedként funkcionáló, éppen ezért igazán 21. századi kinézettel büszkélkedő Lagos-sziget (Lagos Island) utcáin, hogy megünnepeljen sok mindent - az ország egységét, a boldogságot, a húsvétot, a szeretetet, és a többit és a többit...
Az utcákon végigvonuló karneváli forgatagot alkalmanként több tízezer ember tekinti meg. (forrás: aa.com.tr)
A karneváli menetet a különböző iskolákat képviselő gyerekek vezetik fel, akiket aztán követnek a felnőttek.
A gyerekek közül megválasztják a karnevál királyát és királynőjét is.
A több ezer résztvevő és a több tízezer néző természetesen komoly bevételi forrást jelent a városnak, az ilyenkor az utcákon felbukkanó, frissítőktől kezdve karneváli jelmezeken és álarcokon túl az egyéb csecsebecsékig mindent árusító kereskedőkről már nem is beszélve.
Vajon kit rejt az álarc? (forrás: aa.com.tr)
Üröm az örömben, hogy az idei, koronavírus-járvány utáni első karnevált nem húsvétkor, hanem egy hónappal később, május elején fogják megtartani - bár ez a résztvevőket aligha zavarja.